Днепр, Днепропетровск, фото Днепропетровска, новости Днепропетровска, фотостудия в Днепропетровске, афиша Днепропетровска, выставки, работа в Днепре, образование, транспорт в Днепре
ГлавнаяНовостиАнонсыПубликацииТеатральная афишаОбразованиеУслугиЗдоровьеОтдых
ВыставкиДоска объявленийФотогалереяТранспортНовостройкиКулинарияРаботаПартнеры

Афиша
фестиваль інноваційного кіно у Дніпрі

Ніно Катамадзе в Дніпрі
Статьи и рассказы о городе Днепропетровске
Вернуться в раздел "Статьи и рассказы о городе Днепропетровске" >>>Рауль Ребане: досвід успіху Естонії для України


Після розпаду Радянського Союзу країни Балтії, не витрачаючи часу на розкачку, приступили до формування ринкової економіки.
У 1994 році Естонія підписала з ЄС угоду про вільну торгівлю, а вже до 1995 року подала заявку на вступ до ЄС.

Трохи цифр

За минулі 28 років невелика країна Естонія домоглася фантастичних успіхів. Економіка Естонії - 112-а економіка світу за обсягом ВВП (на 2016 рік). Серед посткомуністичних країн Естонія є однією з найрозвиненіших (3-е місце після Словенії та Чехії), маючи ВВП на душу населення - $ 33553.

З моменту вступу Естонії в ЄС з 2004 по 2019 рік, чистий середній розмір оплати праці зріс в країні більш ніж в три рази з 363€ до 1098€, ВВП Естонії з 2004 року по 2019 рік зріс в два рази з $23.790 млрд. до $46.587 млрд і в перерахунку на жителя досяг 79% від середнього показника по Європейському союзу.

Рауль Ребане


Як Естонія досягла такого рівня розвитку, які проблеми зараз стоять перед естонським суспільством, і що може запозичити Україна у Естонії, порталу ПроДнепр розповів медіаексперт і член ради Фонду відкритої Естонії Рауль Ребане на Круглому столі: «Малий та середній бізнес в Україні: наявні можливості та перспективи розвитку. Досвід комунікації Естонії»:  

- Цифри говорять про безумовний успіх естонської економіки. Невже в Естонії за 28 років вирішені всі проблеми?


- Естонія займає верхні рядки «макро-показників» і нижні - за тими показниками, які стосуються повсякденного життя людей (Наприклад, рівень зарплат, прожиті в доброму здоров'ї роки, гендерна рівність) . Це як у спорті, коли людина робить дуже мало вправ, тренує тільки великі групи м'язів, забуваючи про маленькі м'язах - це дає погані результати. Це означає, що, замість великих, потрібно займатися і крихітними речами, неврегульовані дрібні повсякденні питання створюють у людей враження, що все погано.

- Зміни в економіці були болючими?

- Я дивлюся на зміни в Естонії, як процес зміни ментальності - це найголовніше. Країна маленька, як маленький човен - дуже швидко можна повернути себе.

В Естонії - 1,3 мільйона чоловік, у сусідній Фінляндії - 5,4. В Фінляндії - "Нокіа", великі заводи, кораблі величезні і так далі.
Тому всі естонці думають, що в Фінляндії від 3 до 10 разів вище ВВП на душу населення. Насправді, в Естонії ВВП вище - 79% від середнього показника по Європейському союзу.

- За рахунок чого таке зростання?

- Великого бізнесу в Естонії немає, зате є величезна кількість маленьких підприємств, більшість - від 1 людини до 10, їх майже 120 тисяч. Дрібних і середніх фірм - 131 тисяча, це означає, що кожна десята людина має фірму, тобто, практично все працездатне населення мають фірми.
Є деревообробка, є харчова промисловість, є сланець на Сході. Все це дає величезний дохід.

- А що сталося з колишньою радянською промисловістю - з заводами, фабриками тощо?

- У нас були великі радянські військові заводи, там працювало по 10-15 тисяч чоловік, що вони робили - ніхто не знав. Вони всі закрилися. Ще текстиль був у Нарві (збанкрутілий завод "Кренгольмская мануфактура" - прим. ПроДнепр), 15 тисяч осіб - нічого вже немає. Треба, звичайно, "дякувати" Росії, тому що коли вони в 90-і роки нам поставили подвійні податки, весь російський напрямок - помер.
Потрібно було дуже швидко повернути себе на Захід, а там непотріб продати не можна. І це було шоком для дуже багатьох.
До сих пір багато старших людей, які мріють торгувати з Росією, але це все дуже небезпечно, - росіяни можуть в один день відмовитися від продукції - сказати, що "ваша риба неякісна", і тисячі людей полетять на вулицю.

- А проблеми які в економіці?

- У нас зараз найбільша проблема - дефіцит кадрів, до речі, Україна нам дає багато робочої сили. Друга проблема - величезний податок на зарплату - до 70%, дуже багато підприємств вмирає, так як не можуть платити таку зарплату, яку хочуть працівники. Майже всі підприємства, що виробляють одяг, померли - все тепер робиться в Китаї.

Проблеми - зараз продаємо в основному в радіусі 1000 км, в основному все йде на захід.
Дуже маленькі фірми з трудом сприймають нові методи дигіталізації, у небагатьох є ресурси, щоб бути на високому цифровому рівні.

- Чому Україні можна повчитися у Естонії?

- Естонія - дуже дигітальна країна, у нас все цифрове.
Дигітализація дає удар по корупції, тобто все можна перевірити онлайн.
У нас 83 відсотки жителів країни довіряють податковій інспекції, я - в тому числі. Всі цифри йдуть через банки, нікому в голову не прийде чимось там маніпулювати.  Дуже просто зареєструвати фірму, це питання декількох хвилин. У нас був президент Леннарт Мері, він сказав в 90-х роках, що Естонії потрібна своя "Нокіа" (фірма, яка величезні гроші принесла Фінляндії) у них народилося 2 тисячі євро-мільйонерів, і це дала тільки одна фірма!
Але зараз у нас зовсім інакше говорять, що "естонська "Нокіа" - те, що у нас немає "Нокіа", зате у нас є мале підприємництво, активність людей, які самі думають, щось хочуть, знаходять нове.
Якщо нам скажуть, що завтра у нас буде завод, який робить машини, чисельністю 25 тисяч чоловік, ми відмовимося.
По-перше, - у нас людей стільки немає, це було б неймовірно небезпечно. У вас теж є стільки міст маленьких, де є тільки один завод, якщо він помирає - потім соціальна катастрофа, ми всі це пережили, ви це теж розумієте.

Наш досвід такий - чекайте. Найбільш повільний процес дає найшвидший результат.

естонія


Наприклад, естонське сільське господарство - у нас було 105 тисяч фермерів в 1939 році, зараз - 6 тисяч.

Мій друг днями казав: той, хто має менше ніж 400 корів - це для нього хобі. У нас в Естонії такої професії, як доярка, давно немає, але середній рівень молока - 9,5 тисяч літрів на корову - друге місце в Європі. Це абсолютно нові сучасні підприємства, як Луна-парки, там людей взагалі не видно.

А що людям робити в селі? Село змінюється, туди йдуть зовсім інші професії, які взагалі не пов'язані з сільським господарством - дизайнери, програмісти, тому що інтернет є, а яка різниця, де працювати?

Куди приведуть всі ці процеси - я не знаю. Але вчитися України у Естонії можна.

Маленькими кроками - в правильному напрямку!

- Яка допомога держави Естонії малому і середньому бізнесу?

- Державні програми з навчання - цих програм було дуже багато. Перш за все державна допомога потрібна в навчанні талановитих людей, у яких є здібності і бажання працювати. Вони з часом вмовлять, зберуть і навчать інших. Різниці немає - село, маленьке місто, велике - скрізь є талановиті люди.

Ментальність людей дуже повільно змінюється, 10-15 відсотків людей хочуть що-небудь робити, інші - сподіваються на державу.

Потрібно давати людям час між собою говорити: на регіональному, сільському, груповому рівні, нехай говорять між собою - давайте їх навчимо, їм допоможемо, Така програма дуже допомогла. Але швидко не було.

  - Що ви порадите укранським журналістам, щоб ми в майбутньому теж могли давати поради естонським підприємцям?

- Я - людина медіа, був довгий час редактором естонського телебачення.
У 90-ті роки місцеве телебачення не стільки критикувало, як підтримувало - було багато оповідань про успіхи.

Наприклад, якась фірма щось робить, щось експортує - про це сюжет.   Місцева гордість в кожній волості (подоба наших СМТ, до 5 тисяч людей) - свої газети, вони дуже орієнтовані на місцеві успіхи, а не на недоліки.

Необхідно змінювати ментальність людей, говорити, що все можливо і думати масштабно, а не тільки на рівні села чи району, думати, що "наш ринок - це весь світ". Багато нездатні до цього, тому що це дуже важко. А медіа може дуже багато допомогти. Наприклад, на естонському національному телебаченні - вже років 20 ідуть за підтримки різних організацій програми. наприклад, розповідь про фермера, який почав робити сир, що продається в Голландії. Розповідь про його життя, де навчався, як досяг.

Оповідань про успіх дуже багато.

В Україні це можна робити і потрібно робити.

Текст: К. Середняк, для ПроДнепр


Комментарии пользователей

Имя, дата Комментарий


Добавить свой комментарий


Ф.И.О.

E-mail:*Комментарий:

* Ваш e-mail не будет доступен пользователям!


Рекомендуем
Synevo 01


Курортно-гостиничный комплекс "Солнечная" Затока, Каролино-Бугаз, Одесская область

АНГЛИЙСКИЙ КЛУБ СЭМ в Днепропетровске

Письменные переводы

Безвиз. Биометрический паспорт. Проблемы
ГлавнаяНовости Днепропетровска • • Театральная афиша


По вопросам размещения,
сотрудничества и рекламы обращайтесь:
e-mail: prodneprsite@gmail.com

Администрация сайта не несет ответственности
за размещенную информацию в разделах объявлений и форуме.